MÜŞAVİRLİK HİZMETİ

MÜŞAVİRLİK HİZMETİ

MÜŞAVİRLİK HİZMETİ

İnşaat Müşavirlik Firmaları

Müşavirlik terimi danışmanlık anlamına gelmektedir. Birçok işte olduğu gibi inşaat işlerinde de danışmanlık önemlidir. Çünkü günümüzün yapı ve inşaat işleri operasyon ve yönetim aşamaları karmaşık süreçleri kapsamaktadır.
 

İnşaat Müşavirlik Firmalarına Neden İhtiyaç Vardır?

Yaşamsal ve iş şartların değişmesi geçmişin basit yapı modellerinin dışında kompleks yapı inşaat süreçlerinin oluşmasına neden olmuştur. Büyük yapıların gerçekleştirilmesinde birden fazla değişken ve etmen işin içine girdiğinden işverenler önlerini görebilmek için danışmanlık hizmeti alınması gerekliliği de doğmuştur.

Bir proje sadece inşaat süreçlerini içermez. Projenin tasarımında, uygulanmasına ve sonuçlanmasına kadar birçok uzmanlık alanı ile entegre çalışır. Koordinasyonun ve zaman, maliyet yönetiminin gerekliliğinin ön planda olduğu projelerin yönetimi de ayrı bir uzmanlık ve tecrübe gerektirir. Proje müşavirlik firmaları bu uzmanlık ve profesyonellik bilgilerini projenin etkin işlemesi için müşterilerinin hizmetine sunarlar.


İnşaat Müşavirlik Firmaları Ne İş Yapar?

İnşaat müşavirlik firmaları müşterilerin proje üzerinde daha fazla kontrol sahibi olabilmelerine imkân tanır. Gerek maliyet açısından gerekse de zaman açısından bir inşaat projesinin bilinmeyenlerini tam olarak kestirebilmek için teknik personel görüşüne ihtiyaç vardır. Bu nedenle müşavirlik firmalarına ihtiyaç duyulur.  Özellikle büyük projelerin farklı disiplinler altında rayında ilerlemesi için danışmanlık firmaları önem kazanmaktadır.

İnşaat müşavirlik firmaları ve danışmanlık firmalarının yaptığı işler çeşitlidir. Temel amacı bir inşaat projesinin yürütülmesi olan bu firmalar aynı zamanda bir ekip çalışmasının nasıl yürütüleceği hakkında bilgi sahibidir. Gerek ekip çalışması gerekse de çalışanların bireysel çalışmaları olsun tüm organizasyonun eksiksiz ve seri bir şekilde devam ettirilmesinde önemli roller üstlenirler.

Projenin çiziminden statiğe birçok farklı alt bileşenin gerçekleştirilmesinden sorumlu olan müşavirlik firmaları aynı zamanda işlerin bir takvime bağlı olarak ilerlemesi için de faaliyet göstermektedirler. Henüz yapı inşa faaliyetleri başlamadan gereken izinlerin alınması, çalışma alanında iş ve işçi sağlığı ile ilgili tedbirlerin yerine getirilmesi, proje çizimlerinin gerçekleştirilmesi gibi birçok farklı işi üstlenen müşavirlik firmaları çok bileşenli bir iş akışının sağlanmasından sorumludurlar.
 

Proje Müşavirlik

Nitelikli her projede aranan proje müşavirlik hizmeti esasen teknik anlamda destek olarak da düşünülebilir. Tabii ki işin farklı boyutları da bulunmaktadır. Bir yapının inşasında gereken kanuni izinlerin alınmasından, deprem yönetmeliğine göre bir proje oluşturulmasına değin birçok farklı hizmet proje müşavirlik kapsamına girmektedir.


Proje Müşavirlik Firması ile Çalışmak Gerekli midir?

Proje müşavirlik firmaları projenin içerisinde olduğu sektörün dinamik ve değişkenlerine hakim kuruluşlardır. Bu açıdan projelerin aksamadan yürümesi firmanın deneyim ve profesyonelliği ile de doğrudan orantılıdır.

Tasarım anlamında da inşaat müşavirlik firmaları görev almaktadır. Müşavirlik firmaları bünyelerinde mimar ve mühendisler barındırdığından projenin teknik ve hukuki detayları kadar tasarım gerekliliklerinin yerine getirilmesinde de etkin bir rol üstlenirler. Kısacası bir yapının en ufak ayrıntısına değin etkileri olan proje müşavirlik firmaları projenin müşteri ihtiyaçlarına göre tamamlanmasını sağlarlar.

Ülkemizde inşaat sektörü önemli oranda büyüdüğünden dolayı çok sayıda inşaat müşavirlik firmaları mevcuttur. Uluslararası arenada iş yapan ve adından söz ettiren büyük müşavirlik firmaları da mevcuttur. Sektördeki yoğun rekabet ve bilgi birikimi müşteriye daha nitelikli projeler olarak geri dönmektedir. Ülkemizde proje müşavirlik hizmetleri değişen müşteri ihtiyaçlarını karşılayabilecek seviyededir.